Главная
страница
Сведения об авторах
ВІДХОДИ. ЗЛО ЧИ БЛАГО?
КУЦЕНКО Я. П. ЗЕК "Едельвейс"
КОЦАК Я. Я. ДП МЛЕПРБ КР
СМЕРЕКА Ю. Й. Держуправління екоресурсів в Закарпатській області
(Ужгород)
Утворення і складування відходів, їхнє безпечне для довкілля і людей вилучення та використання як джерела вторинної сировини є однією із найболючіших проблем сьогодення і посідає пріоритетні позиції в усіх розвинутих країнах.
Не обминула ця проблема і Україну. Особливо гостро вона стоїть в регіонах із високою щільністю населення, специфічним рельєфом поверхні та розвинутою мережею малих річок. Одним з таких регіонів є Закарпаття. Це питання загострюється природними катаклізмами останніх років та транскордонним характером басейну річки Тиса. На великий жаль, склалася думка, що самий дешевий варіант - це захоронення відходів у землю. Саме це і породжує зло як для довкілля, так і для здоров'я людей. Адже узаконене сміттєзвалище для міста з населенням (мова йде тільки про побутові відходи) 100 - 150 тис. чоловік забруднює ареал навкруги радіусом до 1,5 км, проникнення фільтрату в грунт, а отже і у грунтові води, сягає майже до 80 метрів. Сміттєзвалище є джерелом випару бензолу, вінілхлориду, дихлоретану, чотирихлористого вуглецю і т. д., має повний набір парникових газів. І це навіть після припинення його експлуатації, адже період природного знезараження сягає сотню років. Зло! Однозначно! Пряме для довкілля і для здоров'я людей.
Але це з одного боку. Адже відходи - це мільйони тонн використаних виробів, що можуть стати джерелом вторинних ресурсів, джерелом отримання енергоносіїв. Тому перед людством стоїть задача перетворити зло на благо.
У доповіді приводиться детальний аналіз діючого законодавства, яке є недосконалим, та ситуації, що склалася у Закарпатській області у сфері поводження з відходами.
Є над чим задуматись і над чим працювати.
Заходи, що вживаються у Закарпатті:
1. Розроблена "Комплексна програма збору, транспортування, утилізації та переробки твердих побутових відходів у Закарпатській області".
2. Розпорядженням голови Закарпатської обласної адміністрації від 10 жовтня 2002 р. № 448 заборонено прийом на сміттєзвалища відходів, котрі після подальшої обробки можуть бути використані як вторинна сировина.
3. Затверджено заходи оздоровлення довкілля шляхом його санітарно-гігієнічної очистки.
4. Проводиться моніторинг довкілля з метою виявлення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ.
5. Запроваджується програма екологічного виховання всіх верств населення.
6. Розроблена та запроваджується програма "Поводження із побутовими відходами на території населених пунктів у сільській місцевості".
До уваги учасників конференції авторами пропонуються демонстраційні матеріали:
1. Детальна інформація про заходи у Закарпатській області щодо зменшення забруднення довкілля відходами.
2. Результати моніторингу "Стихійні сміттєзвалища - 2002". Відеофільм (30 хв.), відеослайди.
3. Програма "Поводження із побутовими відходами на території населених пунктів у сільській місцевості".
4. Рекламні матеріали сміттєсортувальної лінії (відходи - вторинні ресурси - утиль).
5. Досвід роботи з організації пунктів прийому синтетичних полімерних матеріалів.
6. Досвід співпраці: підприємство - НУО - орган самоврядування.
Главная
страница
Сведения об авторах
© Независимое агентство экологической информации
Последние изменения внесены 23.04.07